• Runová abeceda
    Runová abeceda je také známá jako furthark. Tento název je složený z prvních šesti písmen abecedy: F, U, TH, A, R a K. Je to tedy vlastně analogie ke slovu „abeceda“, které je také složené z prvních čtyř písmen naší písmenné řady. A proč byla písmena seřazena právě takto? To nikdo neví, ale mohlo jít o jistou formu mnemonické funkce, která původně nebyla zamýšlena.

  • Ogham
    Někteří považují toto písmo pouze za alternativní způsob zápisu run. Jisté však je, že je svou formou a stylem do jisté míry unikátní.

  • Odkazy

  RUNY
    V naší kultuře byly runy vždy nějakým způsobem pokládány za kouzelné nebo magické. Pravidelně vyjde jednou za čas nějaká počítačová hra v níž jsou hádanky psané runami, a mnoho moderních sekt Wicca používá runy při rituálech a ceremoniích. Jelikož se runy používaly ještě před tím, než byla severní Evropa pokřesťanštěna, jsou většinou spojovány s pohany nebo nekřesťanskou minulostí, a jsou tedy zahaleny jistou dávkou tajemna. Dokonce předpokládaná etymologie slova runa, německé slovo raunen, které znamená „šeptat“, pomohlo runám získat jistý posvátný nádech.


Mapa starověké Británie
(klikněte pro zvětšení)