Trojpísmenné znaky a fonetické doplňky

Staří Egypťané používali také trojpísmenné znaky, které představovaly kombinaci tří hlásek. Většina z těchto znaků má svůj vlastní význam, ale často se používají jako zvukové znaky.

Existuje celá škála trojpísmenných znaků. Tabulka dole je přehled těch nejčastěji používaných.


  FONETICKÉ DOPLŇKY
Dvojpísmenné a trojpísmenné znaky egyptského písma jsou často doplněny jednopísmennými znaky, které opakují buď celý, nebo jen část jejich zvuku. Takové přídatné znaky se označují jako fonetické doplňky. Obvykle se opakuje pouze poslední hláska několikapísmenného znaku, ale není to pravidlem, takže není výjimkou ani opakování jiných hlásek.

Tady jsou některé příklady užití fonetických doplňků:

Fonetické doplňky se používaly pro řadu důvodů. Ten nejdůležitější asi byl, že označovaly, že je určitý znak fonogram a ne ideogram. Navíc je můžeme použít k ozdobení textu, např. k vyplnění prázdné mezery (horror vacui).


  INVERZE
Jednou ze zvláštností egyptského písma je inverze z ścty (inverze = přehození pořadí znaků). Ve slovech, která obsahují "král" nebo bůh", je znak pro tyto výrazy na znamení ścty umístěn na začátku slova. Všimněte si, že to ovlivňuje pouze to, jak je slovo napsáno, a ne to, jak se čte. Tady jsou některé příklady:  SLOVNÍČEK

 

 

Nahoru